Wyszukiwarka
Reklama
Panel użytkownika
Ankieta
Najlepsza gra 2016 roku na Xbox One:

Społeczność

Ruszyły testy nowej aktualizacji systemu Xbox One
Autor: Marcin Pawłowski   
24.01.2017.
Ruszyły testy nowej aktualizacji systemu Xbox One

Wczesna wersja „Creators Update” trafiła do pierwszych testerów z Xbox Preview, a tym samym poznaliśmy kolejne szykowane przez Microsoft nowości.

  • Nowy wygląd Start: ekran główny konsoli zostaje po raz kolejny nieco przebudowany. Według zapewnień Microsoftu będzie działał szybciej, stabilniej, a znalezienie przydatnych funkcji ma być dużo łatwiejsze dla wszystkich użytkowników. Zmniejszono rozmiar aktywnej gry/aplikacji i uwidoczniono odnośniki do dodatkowych opcji, jak centrum danego tytułu, Kluby czy dzielenie się ujęciami. Nie ma już jednak podglądu „na żywo” uruchomionej pozycji.

  • Przewodnik (Guide): największa zmiana w nowej wersji systemu operacyjnego. Odświeżony Przewodnik staje się podstawowym miejscem zarządzania tym, co aktualnie robimy na konsoli. Co istotne, wracamy do zasady znanej z Xboksa 360 - Przewodnik otworzy się po jednokrotnym wciśnięciu przycisku Xbox na kontrolerze (powrót do Startu to teraz Xbox + 2xA). W głównej zakładce Przewodnika umieszczono odnośniki do „Moich gier i aplikacji”, Sklepu, ostatnio uruchamianych pozycji czy też kilku pierwszych przypięć. Gdy odtwarzamy muzykę w tle, znajdziemy tam także przyciski sterowania.

  • Game DVR: w związku z nową zasadą działania Przewodnika nagrywanie klipów i robienie zrzutów ekranu będzie trochę prostsze i w mniejszym stopniu narażone na błąd - wystarczy raz wcisnąć przycisk Xbox, a następnie X lub Y. Możemy też bezpośrednio z Przewodnika ustawić długość klipu.

  • Osiągnięcia: zakładka od osiągnięć w Przewodniku umożliwia podejrzenie rankingu Gamerscore, jak również uruchomienie specjalnej nakładki, która pozwala na bieżąco śledzić postęp w kilku osiągnięciach podczas grania (osiągnięcia oznaczone jako ulubione wędrują na początek listy).

  • Zmieniony system aktualizacji: interfejs lepiej pokazuje, co dzieje się z konsolą w trakcie pobierania najnowszej wersji systemu. Ponadto osoby, które nie używają trybu czuwania, mogą być na bieżąco z aktualizacjami systemowymi, gier lub aplikacji - jeśli konsola wykryje dostępną łatkę, to przed wyłączeniem zapyta się, czy może ją pobrać w trybie niskiego poboru energii, a dopiero potem całkowicie się wyłączyć.

  • Ułatwienia dostępu: wprowadzono funkcję Copilot, dzięki której dwa kontrolery działają tak, jakby były jednym. Przede wszystkim ma to być ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, ale może być to także wykorzystywane do pomocy w przechodzeniu trudniejszych fragmentów gier bez konieczności wymieniania się kontrolerem lub jako swego rodzaju kooperacyjna zabawa w tytułach singlowych. Ponadto usprawniono powiększanie, czytanie tekstu oraz dodano możliwość edytowania ustawień wibracji w zwykłych kontrolerach.

  • Więcej opcji dźwięku: wsparcie dla Dolby Atmos, Windows HRTF oraz bitstream passthrough dla Blu-ray.

  • Cortana: ogólne usprawnienia w działaniu oraz możliwość ustawiania przypomnień i alarmów.


To tylko pierwsza porcja nowości. W drodze jest pełna integracja z platformą transmitowania rozgrywki Beam, więcej narzędzi dla Klubów, a także Xbox Live Arena, czyli zapisywanie się i tworzenie własnych turniejów bezpośrednio na Xboksie. Publiczna premiera najprawdopodobniej planowana jest na marzec. Mike Ybarra zdradził w podcaście Majora Nelsona, że przed tegorocznym E3 powinniśmy dostać jeszcze opcję ustawiania własnych obrazków gracza (gamerpic).

Są też jednak zmiany na minus - z nowej wersji systemu wyleciała obsługa Snapa dla wielu aplikacji. Nie ma już możliwości włączenia w małym okienku telewizji, YouTube'a czy choćby TrueAchievements. Obecnie nie wiadomo, czy Microsoft zaproponuje coś zamiast dotychczasowego Snapa.Komentarze

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.