Wyszukiwarka
Reklama
Panel użytkownika
Ankieta
Kogo wolałbyś mieć w swojej drużynie?

Społeczność





Pełna specyfikacja techniczna Xbox Series X
Autor: Marcin Pawłowski   
16.03.2020.
Pełna specyfikacja techniczna Xbox Series X

Microsoft dalej pozostaje bardzo transparentny w temacie konsoli Xbox Series X i dzisiaj kończy informowanie o kwestiach technicznych, ujawniając pełną specyfikację urządzenia.

Specyfikacja techniczna Xbox Series X


CPU 8x Cores @ 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) Custom Zen 2 CPU
GPU 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
Die Size 360.45 mm2
Process 7nm Enhanced
Memory 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
Memory Bandwidth 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Internal Storage 1 TB Custom NVME SSD
I/O Throughput 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block)
Expandable Storage 1 TB Expansion Card (matches internal storage exactly)
External Storage USB 3.2 External HDD Support
Optical Drive 4K UHD Blu-Ray Drive
Performance Target 4K @ 60 FPS, Up to 120 FPS
Dimensions 151mm x 151mm x 301mm


Przy okazji amerykański gigant zaprosił do siebie youtubera Austina Evansa oraz redaktorów Digital Foundry, którzy mogli z bliska przyjrzeć się sprzętowi, a nawet zajrzeć do środka i własnoręcznie złożyć różne podzespoły. Poniżej obejrzysz materiały wideo ich autorstwa. Z pełnym ogłoszeniem Microsoftu zapoznasz się w tym miejscu.

Warte odnotowania na pewno są kwestie związane z magazynowaniem i przesyłem danych. Jak podano w powyższej specyfikacji, Xbox Series X posiada wewnętrzny dysk SSD NVMe, który znacznie skróci czasy ładowania i otworzy nowe możliwości przed deweloperami. Dlatego gry powstające już z myślą o tej konsoli uruchomimy wyłącznie z niego. 1TB to nie jest dużo, więc będziemy mogli dokupić dodatkowe dyski, przypominające dawne karty pamięci i wpinane w specjalny port z tyłu urządzenia. Ich ceny jednak nie podano.

Dotychczasowe sprzęty magazynujące z gniazdem USB będą obsługiwane, ale posłużą wyłącznie do przechowywania produkcji z Xbox Series X (przed zagraniem należy przenieść grę na SSD NVMe) lub grania w starsze tytuły z Xboksa One/Xboksa 360/Xboksa, działające w ramach wstecznej kompatybilności.



Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, kontroler dołączany do każdego Xbox Series X nie będzie zbytnio różnił się od obecnego. Zmieni się nieco rozmiar i kształt wykończeń, a także pojawi się dodatkowy przycisk do szybkiego tworzenia klipów oraz zrzutów ekranu. Ponownie popracowano nad tzw. "krzyżakiem", który ma być podobny do tego z Xbox Elite Series 2.

Nowy kontroler zadziała z konsolami Xbox One (Xbox Wireless Radio) oraz komputerami z Windows 10 i sprzętami przenośnymi (technologia Bluetooth Low Energy, zapamiętywanie wielu urządzeń). Twórcy chwalą się, że ulepszyli jakość bezprzewodowego połączenia z konsolą i ograniczyli opóźnienia.

Jednocześnie potwierdzono, że kolejną grą ulepszoną pod Xbox Series X jest Gears 5. Nowa wersja będzie dostępna w dniu premiery konsoli. Obecni posiadacze oczywiście otrzymają ją za darmo. Xbox Series X ukaże się pod koniec 2020 roku.







Komentarze

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.