Wyszukiwarka
Reklama
Panel użytkownika
Ankieta
Xbox Series X ustawisz:

Społeczność

Seria Halo w pigułce
Autor: Marcin Pawłowski   
29.10.2012.


                                                               Recenzja     Zapowiedź     Poradnik      Galeria     Lista Osiągnięć    Artykuł

Halo 4 jest już na ostatniej prostej, a premiera zbliża się wielkimi krokami. Mimo że gra będzie początkiem nowej trylogii i zagranie w poprzednie części serii nie jest wymagane, to jednak znajomość wcześniejszych przygód Master Chiefa z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Dla osób, które nie miały okazji zapoznać się z dotychczasowymi odsłonami lub też chciałyby sobie po prostu nieco odświeżyć pamięć, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych informacji o uniwersum Halo.

Kto/co jest kim/czym?

United Nations Space Command (UNSC)
Utworzona w XXII wieku przez Organizację Narodów Zjednoczonych wojskowa agencja, służąca aktualnie rządowi całej ludzkości. Zajmuje się prowadzeniem armii, organizacją wszystkich rodzajów sił zbrojnych, kolonizacją planet oraz badaniami naukowymi. W latach 2525-2553 w otwartym konflikcie z Przymierzem.

Spartanie
Specjalna jednostka wojskowa, składająca się z genetycznie zmodyfikowanych żołnierzy, szkolonych od dziecka. Pierwotnie została powołana w celu stłumienia rebelii na odległych planetach i powstrzymania działań separatystycznych, lecz w trakcie wojny ludzi z Przymierzem okazała się praktycznie jedynym ratunkiem ludzkości. Niewielu Spartan przetrwało do końca tego konfliktu. Obecnie program wznowiono i trwa szkolenie czwartej generacji superżołnierzy.

Master Chief
Właściwie John-117. Członek programu SPARTAN-II, podlegającego UNSC Naval Special Warfare Command. Weteran, w aktywnej służbie od 30 lat, w trakcie której otrzymał każdy możliwy medal UNSC - poza odznaczeniem dla więźniów wojennych. Główny bohater serii Halo, który odegrał kluczową rolę w wojnie ludzi z Przymierzem. Ostatni raz widziany zaraz po uruchomieniu Instalacji Halo 04B. Uznany za zaginionego w akcji.

Cortana
Sztuczna inteligencja, zawierająca najważniejsze informacje na temat działań UNSC oraz Układu Halo. Towarzyszka i opiekunka Master Chiefa podczas wielu działań militarnych. Stworzona na podstawie sklonowanego mózgu dr Catherine Halsey, pomysłodawczyni programu SPARTAN-II.

UNSC Forward Unto Dawn
Statek kosmiczny UNSC klasy Charon, którym Master Chief próbował wydostać się z Instalacji Halo 04B. Przecięty na pół przez zamknięty nagle portal podprzestrzenny, mający przenieść go w bezpieczne miejsce. Master Chief i Cortana zostali uwięzieni w dryfującej w przestrzeni ładowni.

UNSC Infinity
Najnowocześniejszy i największy statek we fregacie UNSC, zbudowany już po zakończeniu konfliktu ludzi z Przymierzem. W konstrukcji wykorzystano poznaną w trakcie wojny technologię obcych, wliczając w to rozwiązania Prekursorów.

Układ Halo
Stworzony przez Prekursorów zespół siedmiu powiązanych ze sobą instalacji w kształcie pierścieni. Zostały rozstawione w różnych miejscach we wszechświecie jako ostateczna broń przeciwko rasie pasożytów, nazywanej Potopem. Gdyby nie dało się jej zatrzymać i nie było już możliwości ratunku, pierścienie miały zabić wszystkie zdolne do przenoszenia pasożyta organizmy żywe w swoim zasięgu i w ten sposób zagłodzić Potop. Przeżyć miały jedynie rasy zachowane na Planetach Tarczach i tzw. Arce - centrum zarządzania Układem Halo, umieszczonym poza Drogą Mleczną.

Prekursorzy
Starożytny, bardzo rozwinięty technologicznie gatunek obcych, który zbudował Układ Halo. Dość szybko utworzyli własne imperium i stali się dominującą rasą we wszechświecie. Uważali, że ich obowiązkiem jest dbanie o pokój, dlatego monitorowali rozwój innych i w razie potrzeby interweniowali. Po zetknięciu z Potopem i nieudanej próbie powstrzymania pasożyta, zdecydowali się ponad 100 tysięcy lat temu uruchomić Halo, doprowadzając praktycznie do zniszczenia życia we wszechświecie. Jako swoich następców widzieli ludzi.

Prometheanie
Wojownicy imperium Prekursorów, głęboko wierzący w rolę tej rasy, jako opiekunów całej galaktyki. Bliżej mamy ich poznać w nadchodzącym Halo 4.

Potop
Pasożytnicza rasa, wyniszczająca swojego nosiciela, która doprowadziła do upadku imperium Prekursorów. Odkryta ponownie w grze Halo: Combat Evolved. Jej rozprzestrzenianie udało się zatrzymać dzięki uruchomieniu odbudowywanej instalacji Halo 04. Nie jest jasne, czy Potop został ostatecznie pokonany, ale jak na razie nie powinien stanowić zagrożenia dla mieszkańców galaktyki.

Przymierze
Teokratyczny związek religijny, militarny i ekonomiczny wielu ras obcych, na czele którego stali Prorocy. Jego członkowie czczą Prekursorów jako swoich bogów. Z ich interpretacji znalezionych artefaktów wynika, że uruchomienie Układu Halo pozwoli odbyć „Wielką Podróż”, która do roli bóstw wyniesie wszystkich wyznawców religii Przymierza i zabierze ich do raju, który będą dzielić razem z Prekursorami. Przemierzają wszechświat w poszukiwaniu starożytnych reliktów i zapomnianej technologii. Po odkryciu, że ludzie najprawdopodobniej są powiązani z Prekursorami, z obawy przed utratą władzy Prorocy wypowiedzieli im wojnę, której celem była całkowita zagłada ludzkości. Oficjalna propaganda twierdziła, że ludzie bezczeszczą artefakty i opuszczone światy Prekursorów.

Fabuła gier Halo w skrócie*

Po wyjściu z portalu podprzestrzennego statek UNSC Pillar of Autumn trafia na dryfującą w przestrzeni kosmicznej Instalację Halo 04. Kiedy zostaje zaatakowany przez jednostki Przymierza, znajdujący się na pokładzie Spartanin John-117 otrzymuje rozkaz ewakuowania się wspólnie z Cortaną - sztuczną inteligencją okrętu, posiadającą mnóstwo cennych informacji, które nie mogą wpaść w ręce wroga. Podczas walk na powierzchni przypadkowo uwolniono pasożytniczą rasę Potop, która szybko się rozprzestrzenia i atakuje zarówno ludzi, jaki i członków Przymierza. W związku z tym 343 Guilty Spark, SI zarządzające Halo, uruchamia systemy obronne i planuje odpalenie Układu zgodnie z procedurami. Kiedy Master Chief i Cortana poznają prawdziwe przeznaczenie instalacji, postanawiają wysadzić ją w powietrze przy użyciu reaktorów z rozbitego Pillar of Autumn.

Krótko po wydarzeniach przedstawionych w Halo: Combat Evolved, Przymierze zdecydowało się dokonać inwazji na Ziemię. Podążając za statkiem uciekającego z planety Proroka, Master Chief dociera do Instalacji Halo 05. Tymczasem Sangheili (tzw. Elici), jeden z ważniejszych gatunków należących do Przymierza, dowiadują się o sposobie działania Halo, co doprowadza do wojny domowej w ramach imperium obcych. Udaje im się nawiązać sojusz z ludźmi i wspólnymi siłami próbują powstrzymać włączenie instalacji przez zaślepione religią rasy. Mimo że misja zakończyła się sukcesem, to nagłe anulowanie aktywacji Halo wysłało sygnał do całego Układu - przeszedł on w tryb czuwania, oczekując ręcznego uruchomienia go z Arki.

Master Chief wraca na Ziemię, gdzie Przymierze szuka zakopanego artefaktu Prekursorów w okolicy miasta New Mombasa. Po jego użyciu otwiera się portal do Arki, bazy zarządzającej Układem Halo, znajdującej się daleko poza Drogą Mleczną. Po zabiciu ostatniego z Proroków i powstrzymaniu jego planów okazuje się, że zniszczenie Instalacji Halo 04 automatycznie rozpoczęło odbudowywanie obok Arki zastępczej jednostki. W związku z tym, że nie jest ona jeszcze gotowa i nie połączono jej z pozostałymi instalacjami, Master Chief decyduje się na jej uruchomienie, co spowoduje gigantyczną eksplozję. Wybuch ma zatrzymać Potop i zniszczyć główne siły pasożyta, które rozbiły się na Arce. Kiedy John-117 próbuje uciec z Halo na pokładzie UNSC Forward Unto Dawn, portal podprzestrzenny nagle zamyka się, przecinając okręt. Uwięziony w ładowni Spartanin zapada w sen kriogeniczny, oczekując ratunku ze strony UNSC. Cortana ma go wybudzić, jeśli będzie do czegoś potrzebny.

Ukończenie Halo 3 na poziomie Legendarnym pokazuje rozszerzone zakończenie - fragment Forward Unto Dawn z Master Chiefem zmierza w stronę tajemniczej planety. W tym momencie rozpocznie się Halo 4.*Na podstawie Halo: Combat Evolved, Halo 2 oraz Halo 3.


Komentarze

Dodane przez Sokoov w dniu - 2012-10-29 17:42:00
Dobry i zwięzły artykuł, w końcu wiem z grubsza o co chodzi w tej serii :)

Dodane przez gdobro24 w dniu - 2012-10-29 23:13:44
zgadzam sie, swietna robota

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.