Wyszukiwarka
Reklama
Panel użytkownika
Ankieta
Xbox Series X ustawisz:

Społeczność

Xbox Live FAQ
Autor: Marcin Pawłowski   
24.11.2006.
1. Czym jest Xbox Live?

Xbox Live to sieciowy system Microsoftu, który obsługiwał obie konsole tej firmy. Dzięki niemu możliwe jest granie w sieci z ludźmi z całego świata, ściąganie dodatków oraz korzystanie z kilku innych usług. Po raz pierwszy uruchomiony został w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2002 roku. Największa przebudowa całej struktury miała miejsce trzy lata później, kiedy dodano obsługę Xboksa 360. Obecnie usługa Xbox Live jest oficjalnie dostępna w 29 krajach.

2. Czym różni się Xbox Live na Xboksie 360?

Wraz z premierą pierwszej konsoli nowej generacji gracze otrzymali najbardziej rozbudowany i rewolucyjny system sieciowej rozrywki. Subskrypcja została podzielona na dwa typy: Silver i Gold. Srebrna, całkowicie darmowa, posiada bardzo mocno ograniczone funkcje. Aby korzystać z pozostałych możliwości należy wykupić Złoty abonament.

3. Jakie są wszystkie funkcje Xbox Live?

 • Gamertag dla każdego użytkownika
 • Gamer Pictures - avatary powiązane z pseudonimem
 • możliwość wpisania motta widocznego w profilu
 • Gamer Zones - cztery strefy: Recreation, Pro, Family, Underground, mające wpływ na kogo trafiamy podczas gry w sieci
 • zdobywanie w grach Achievementów przypisanych do Gamertaga
 • Reputation - reputacja, będąca wynikiem głosowania graczy na to czy kogoś lubią, czy może raczej chcą trzymać się od niego z daleka
 • Gamerscore - suma wszystkich punktów zdobytych za Achievementy
 • lista przyjaciół
 • lista 50 osób, z którymi ostatnio graliśmy
 • Xbox Live Marketplace
 • rozgrywka multiplayer przez Internet

4. Jak wygląda podział funkcji Silver i Gold?

Xbox Live Silver:

 • możliwość stworzenia profilu
 • dostęp do Marketplace
 • wysyłanie i odbieranie wiadomości: tekstowych oraz dźwiękowych
 • chat głosowy
 • otrzymywanie wiadomości video
 • granie w gry MMORPG

Xbox Live Gold:

 • wszystkie funkcje Silver
 • granie online
 • chat video
 • uczestnictwo w turniejach i innych sieciowych spotkaniach (jak np. Game with Fame)

5. Czym jest Gamertag?

Gamertag to uniwersalny pseudonim, używany podczas korzystania z Xbox Live. Może składać się zarówno z liter, jak i cyfr.

6. Czym są achievementy (osiągnięcia) i Gamerscore?

Achievementy (osiągnięcia) to pewien sposób wynagradzania gracza za włożony przez niego wysiłek przy przechodzeniu gry. Zdobywamy je zwyczajnie podczas grania, a potem możemy przeglądać w swoim profilu. Każdy odkryty achievement najczęściej wiąże się ze zdobyciem punktów tworzących Gamerscore. Liczba achievementów w danej grze zależy od kreatywności autorów, jednak są oni ograniczeni limitem 1000 punktów, które gracze mogą otrzymać. Gry Arcade zawsze oferują 12 achievementów wartych 200 punktów. Gamerscore informuje ile dany gracz zdobył punktów w sumie.

7. Co to jest Gamercard?

Gamercard zawiera w sobie wszystkie informacje profilu gracza. Kilka serwisów internetowych oferuje możliwość stworzenia obrazka zawierającego większość danych, dzięki czemu można go umieścić na stronach www lub forach.

8. Czym jest Marketplace/Rynek?

Xbox Live Marketplace to wirtualny sklep zaprojektowany dla konsoli Xbox 360, który umożliwia ściąganie bezpłatnych lub płatnych dodatków: dem, trailerów, themów dashboarda, gamer pictures, gier Arcade, nowych leveli, map itd. Płaci się za pomocą Microsoft Points, możliwych do kupienia w postaci zdrapek lub w dashboardzie kartą płatniczą. Cena MP zależy od kraju rejestracji i liczby kupowanych punktów.

9. Co dzieje się z kontem po zakończeniu abonamentu Gold?

Konto automatycznie przechodzi na opcję Silver.

10. Czy brak karty płatniczej uniemożliwia wykupienie pełnej subskrypcji?

Nie, wystarczy zakupić w sklepie zdrapkę z kodem abonamentu. Podczas rejestracji nie jest wymagany numer karty.

11. Jakie subskrypcje można wykupić?

Można kupić abonament na miesiąc, trzy miesiące i dwanaście miesięcy.

12. Posiadałem Gamertaga na starym Xboksie, czy muszę tworzyć konto od nowa?

Wystarczy podczas pierwszego uruchomienia konsoli wybrać opcję Account Recovery. Twoje konto zostanie przeniesione wraz ze starą listą przyjaciół i automatycznie stanie się Gold.

13. Co oferuje strona xbox.com?

Korzystając z oficjalnej strony konsoli można sprawdzić kto aktualnie jest online i w co gra, wysłać i odebrać wiadomość tekstową oraz zapraszać nowych znajomych. Funkcje serwisu są ciągle rozszerzane.

14. Jak najlepiej podłączyć Xboksa do Internetu?

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem jest użycie routera. Można jednak także skorzystać z udostępniania połączenia przez PC - rozwiązanie dla użytkowników neostrady z modemami USB.

15. Jakie porty należy odblokować do prawidłowego działania Xbox Live?

Wystarczy odblokować porty 88 i 3074, to wszystko. Wtedy w testach mamy najlepszy możliwy NAT (Open) i pewność, że zagramy z każdym użytkownikiem bez problemów. Wyróżniamy jeszcze dwa inne rodzaje NATu: Moderate, Strict.

16. Jaka karta jest najlepsza do opłat za Xbox Live?

Trudno wyróżnić najlepszą kartę, musi jednak na niej widnieć logo Visa, MasterCard lub American Express. Działają również Visy Electron z Inteligo oraz eKarta z mBanku.

17. Czy wszystkie gry korzystają z Live?

Każda gra w jakimś stopniu wykorzystuje możliwości Xbox Live, może to być jednak tylko obsługa rankingów.

18. Skąd można wziąć adres potrzebny do rejestracji?

Tak naprawdę potrzebujesz tylko prawdziwego kodu pocztowego z kraju, na który chcesz się zarejestrować. Wystarczy zapytać google, np. o adres polskiej ambasady w danym państwie.

19. Jak udostępnić połączenie korzystając z neostrady (modem USB)?

Przede wszystkim należy zainwestować w kartę sieciową oraz kabel "skrętka" crossowany, który można kupić w każdym porządnym sklepie komputerowym. Po podłączeniu wszystkiego musimy odpowiednio skonfigurować ustawienia komputera. W opcjach połączenia internetowego wchodzimy w zakładkę Zaawansowane, wyłączamy Zaporę i w Udostępnianiu połączenia internetowego zaznaczamy wszystkie opcje. Należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu firewalla i ewentualnym odblokowaniu portów.

 


Komentarze

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.